Ponožky z merino vlny

 

     Vlna je jeden z nejúžasnějších přírodních materiálů, takový malý zázrak přírody, ale vlna z ovcí plemene merino je ještě o krok nad ní. Proto je to nejžádanější a nejznámější druh vlny. Získává se z ovcí chovaných především v Austrálii a na Novém Zélandu. Tento speciální druh ovcí pochází původně z Kavkazu, odtud byly v 19. století odvezeny do Španělska, kde dostaly jméno „merinos“. Rozšířily se především na Nový Zéland do Austrálie a do Tasmánie. Tam se pasou na otevřených rozlehlých divokých pastvinách, kde mají ideální podmínky pro život.  

     Ponožky z merino vlny jsou měkké hebké na dotek a mají schopnost regulovat teplotu. Hřejí, když mají hřát a chladí, když mají chladit. Nejenže efektivně odvádí pot a vlhkost směrem ven od těla, čímž udrží nohy v suchu, ale díky antibakteriálním vlastnostem nezadržují zápach a tak jedny ponožky můžete nosit několik dní bez nutnosti praní :-) :-) . Ponožky z merino vlny jsou hypoalergenní,  (vhodné pro alergiky). Vlna je velmi jemná a tak nekouše a neškrábe!!!

     Je třeba zdůraznit, že merino vlna je přírodním materiálem, takže je šetrná k přírodě a přirozeně se rozloží. Současně to ovšem znamená, že je méně odolná než syntetické materiály.

 

     Díky svým vlastnostem je merino skutečně vhodná do venkovního prostředí a není tedy divu, že nachází uplatnění u horolezců, lyžařů a obecně u nadšenců outdoorových, zimních sportů. 

    Nemusí se ovšem vždy jednat o výrobky čistě s merino vlny, často je kombinována s dalšími materiály, které s ve svých vlastnostech vzájemně doplňují, a vzniká tak nejlepší možný výsledek. Pokud máte často studené nohy, jsou ponožky z merino vlny ideální volbou.

Jak se o ponožky z merino vlny starat?

Pozor si dávejte při praní. Protože se jedná skutečně o jemný materiál, tak se při praní řiďte instrukcemi na štítku výrobku. Snažte se prát na méně otáček, ideálně se studenější vodou, protože má vlna merino tendenci se srážet. V případě ponožek doporučujeme praní naruby. Díky tomuto postupu se méně opotřebí. Současně můžete použít speciální prací prostředky na tento typ vlny. Zmíněné přípravky většinou obsahují výtažky z cedru, které současně slouží jako ochrana proti molům.

Na ponožky z merino vlny nepoužívejte sušičku, ale nechte prádlo přirozeně uschnout.

V našem e-shopu najdete ponožky s velkým podílem merino vlny zde: 

https://www.dumponozek.cz/silne:matex/

 c9514369407f35beaf71ffcf36b1970b_resize=1000,732_